روانشناسی شخصیت , Personality psychology

روانشناسی شخصیت , Personality psychology
 
        بیش از 300 مقاله در مورد روانشناسی شخصیت
گردآوری شده در تاريخ دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ توسط زاهد فيضي

در بسیاری از کشورها از جمله کشور ژاپن مردم معتقدند که گروه خونی در شخصیت و موفقیت های شغلی نقش دارد و حتی هنگام ازدواج نیز به گروه خونی یکدیگر اهمیت می دهند.
در کشورهای غربی نیز معتقدند که گروه خونی افراد،شخصیت های آنها را متاثر می سازد و به این ترتیب تفاوت های افراد را تا حدودی به تفاوت های گروه خونی انها ارتباط می دهند.
بسیاری از کارفرمایان قبل از گزینش کارکنان خود در تخصص های مورد نظر می توانند با توجه به گروه های خونی افراد مناسب تر با حرفه های مورد نظر را شناسایی کنند تا راندمان بهتری داشته باشند! همچنین با استناد به یافته های این تحقیق جوانان دختر و پسر می توانند قبل از آنکه به ازدواج مبادرت کنند با توجه به گروه های خونی افراد و ویزگی های هر یک، فرد مورد نظر خود را بیابند !به عنوان مثال اگر کسی برون گرا و معاشرتی بوده و یا به عبارت دیگر از مهارت های ارتباطی و روابط عمومی بالاتری برخوردارباشد و چنین ویژگی را نیز در همسر آینده خود انتظار دشته باشد بهتر است با فردی ازدواج کند که دارای گروه خونی oباشد تا به تفاهم بیشتری دست یازند؛البته نباید از نظر دور داشت که به غیر از عامل گروه های خونی که از والدین به فرزندان به ارث می رسد بی شک عامل محیط و شرائط پیرامونی نیز بر بروز این ویژگی ها و یا تغییر برخی از رفتارهای وراثتی تآثیر گزار است.


گروه خونی O تیپ گرم
حدود38%مردم جهان دارای گروه خونی O+ و 6%دارای گروه خونی O- هستند.خصوصیات:
بی پروا، با اراده، مغرور، بخشنده، اجتماعی، با انرژی، برونگرا، رک وصریح، واقع گرا، نمایشی، عمومی، مثبت، مستقل، ریسک پذیر، نا فرمان، بی اعتبار، لجوج و خودمحور. به آسانی دوست می شوندوبا جریانات همراه شده وبه فرصت ها چنگ می زنند.برای شروع یک پروژه یا شکاریک ایده ونظر صریح هستند.درفعالیت های سازمان یافته خوب عمل می کنند.دربعضی موارد چندان دقیق نیستندواحساسات زیاد و قوی از خود نشان می دهند. ممکن است به سرعت مخالفت عمیق خود را با یک نظر بیان کننداما معمولا این مخالفت پایدار نیست. کارگشایانی سنتی، محرک وکمی لاف زن هستند.
مردمی تندرست ، ایده آلیست ، رویایی ، خوش گذران و در عین حال پر حرف ، کمی جاه طلب و آزمند و جسور هستند ،به ورزش ، رقص و آواز، خواندن شعر و داستان علاقه مندند و خنده های آنان از ته دل و گریه هایشان همراه با ریزش شدید اشک است.

احساسات خود را خیلی نشان می دهند اما در برخورد با دیگر گروهای خونی این بیان اظهارات متغیر است. نوعی ظرافت ذاتی و فطری دارند. شخصیت های اجتماعی و پر زرق و برق هستند میتوانند در حوادث و بحران ها سازگاری خوبی داشته باشند. لغات و کلمات به آسانی به سراغ آنها می آیند. خجالتی نیستند و رک وصریح احساسات درونیشان را فاش می کنند. جاه طلب اند اما گاهی با جزییات سرگرم می شوند. علاقمند به حفظ روابط هستند و خودشان در این زمینه تلاش می کنند.
فراد این گروه دارای ژنی در بدن هستند که به آنها قدرت تحمل مصائب، اعتماد به نفس ، شهامت و خوشبینی می بخشد. افراد این گروه خود را باور دارند و به خود اهمیت فراوان می دهند. علت این امر آن است که گروه O قدیمی ترین گروه خونی افراد جهان است.

به هر حال افراد این گروه خونی، افرادی مصمم، کوشا، جدی، قاطع و پابرجا هستند و اگر تحقیق کنید خواهید دید که بسیاری از سیاستمداران فعلی جهان در گروه خونی O قرار دارند.
افرادی که این گروه خونی را دارند از نظر ویژگی هایروانشناسی و شخصیتی افرادی اجتماعی و سالم بوده، تمایل به خوردن غذاهای گوشتی و میوه ها دارند و میل چندانی به گروه غلات ندارند. چنین افرادی می توانند سیاستمدار، وزیر، سرمایه گذار یا ورزشکار خوبی باشند.

گروه خونی A تیپ سرد
حدود 34%از مردم دارای گروه خونی A+و6%دارای گروه خونیA-هستند.
خصوصیات:
مطیع وآرام، دقیق، دلسوز و غمخوار، فداکار، مودب، درستکار، وفادار، احساساتی، درونگرا و کمی دستپاچه. حتی در مواقع آشوب و غضب آرام و خون سرد هستند. نسبت به نظرات عمومی حساس اند. اغلب درون گرا هستند دربرخورد با دیگران خجالتی و کمرو هستند یا حتی مریض به نظر می رسند کمی بدبین هستند. برای روابط ارزش قائل بوده ونسبت به دیگران وفادارند. نسبت به تغییرات تردید دارند. دوست داران طبیعت وگریزان از جمعیت و شلوغی هستند. به یک مکان شخصی یا پناهگاه امن و مخفی برای خود نیازمندند. عموما دو دل و غیر قاطع اند. برای حضوردر کارهای تیمی آماده هستند مخصوصا وقتی دستوری به آنها داده شود. علاقه مند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی هم برای اینکار نمی کنند.
مردمانی مطیع قانون، با نظم و ترتیب، علاقه مند به مد و شیک پوشی، اما خودخواه و جاه طلب هستند.
از خواص مهم افرادگروه خونی A آن است که از خوردن سبزی لذت می برند و دارای دستگاه هاضمه بسیار ظریف می باشند. سیستم دفاعی آنان با جایی که در آن زندگی می کنند خوب همسانی پیدا می کند. در برابر حوادث روحی مثل استرس ها و ناراحتی های فکری با آرام کردن درون خود خوب مقاومت می نمایند و افرادی فعال و سازنده به شمار می روند.
افراد این گروه در معرض ابتلای به استرس ها قرار دارند و بهترین راه درمان استرس در افراد این گروه استفاده از ورزش یوگا است. به طور کلی ورزش های سبک برای افراد این گروه بسیار مفید است. افراد این گروه به خوبی می توانند در جوامع پر جمعیت و بزرگ زندگی کنند و به طور کلی آنها افرادی هستند که تابع قانون، منظم و شایسته هستند. احترام دیگران را رعایت می کنند و از خود خاطره خوبی در سایر افراد باقی می گذارند. نخستین افراد این گروه از بدو پیدایش انسان در کره زمین افرادی باهوش ، حساس و باشوق بودند و قادر بودند با حوادث محیط خود مبارزه کنند. این افراد می توانند در مواقع حساس به خوبی تصمیم بگیرند و خوب و صحیح عمل کنند. همچنین آنها قادرند که در مواقع سخت، اضطراب و هیجان خود را به خوبی کنترل کنند. اما وقتی هیجان و ناراحتی آنها از حد فراتر رود این افراد منفجر می شوند افراد این گروه نمی توانند برای کارهایی که به مدیریت دقیق نیاز دارد نامزدهای مناسبی باشند در حالی که افراد گروه O دارای این صلاحیت می باشند. چنین گروه خونی در افرادی که در آسیا و خاورمیانه زندگی می کنند،بیشتر دیده می شود،این افرد توانایی بیشتری با بیماریهای عفونی دارند. این افراد بیشتر به غلات و کمتر به گوشت علاقه دارند.
همچنین آنها قادرند که در مواقع سخت، اضطراب و هیجان خود را به خوبی کنترل کنند. اما وقتی هیجان و ناراحتی آنها از حد فراتر رود این افراد منفجر می شوند افراد این گروه نمی توانند برای کارهایی که به مدیریت دقیق نیاز دارد نامزدهای مناسبی باشند در حالی که افراد گروه O دارای این صلاحیت می باشند و برای کارهای حسابداری، امور مالی و اقتصادی، برنامه نویسی، مهندسیکامپیوتر ونویسندگی شایسته هستند،همچنین کتابداران خوبی نیز هستند.گروه خونی B فعال
حدود 9% از مردم جهان دارای گروه خونی B+ و25%هم دارای گروه خونی B- هستند
خصوصیات:
بشاش و خوشرو، خوش بین، فعال، حساس، مهربان، فراموش کار، آشفته، درهم و سازمان نیافته، پرسروصدا، خودپسند و خودبین، پرانرژی و جدی در راه رسیدن به هدف، معمولا جزو بهترین افراد تیم می شوند و افراد تکرویی هستند. شخصیتهای ماجراجو و دلیر، علاقه مند به داشتن یک راه مشخص و مخصوص، موجوداتی اجتماعی و علاقه مند به مهمان داری هستند. علاقه به حفظ روابط هستند و خودشان در این زمینه تلاش می کنند. مردمانی عاطفی ، پشتکار دار، مسئولیت پذیر ، کم طاقت، روراست و ناسیونالیست هستند, اغلب کارها را با روشهای خودشان انجام می دهند و خود کفا هستند و می کوشند انجام کارها را شخصا و مستقلا بر عهده گیرند و کمتر آن را به دیگران تحمیل کنند. بهترین افسران ارتش و روزنامه نگاران از دارندگان این نوع خون هستند و این را ارتش امپراتوری ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم تجربه کرد. ایرانیان دوران 400 ساله ساسانیان که ایراندوستی را به اوج رسانیده بودند بدون اینکه اطلاعی از آزمایش خون داشته باشند به همین نتیجه رسیده بودند که روش آنها هنوز در پرده اسرار است.
افرادگروه B در برابر برخورد با حوادث می توانند بلافاصله تغییر وضع داده و خود را با شرایط زمان و مکان هم آهنگ کنند؛ این سخن به آن معنا نیست که در فکر خود پابرجا نیستند بلکه منظور آن است که می توانند با هر تغییری هماهنگ شده و خود را از برخورد با مشکلات در امان نگه دارند. افراد گروه B قادرند در مقابل بسیاری از بیماری های شایع مقاومت و پایداری کنند. حتی اگر بیماری های قلبی و سرطانی هم بگیرند باز هم عمر بیشتری می توانند داشته باشند.
کارهای روزمره را با نهایت دقت و نظم انجام می دهند. بهره وری از ورزش و خوردن غذای فراوان برایشان مفید است. افرادی که گروه خونی B دارند،علاقمند به محصولاتلبنی و گوشتی هستند و به طور کلی به محصولاتکشاورزی نیز تمایل دارند. شرایط زندگی برای این افراد راحت تر است. کمتر دچار برخوردهای ناراحت کننده می شوند؛ به خوبی می توانند نظرات دیگران را درک کنند.
30 تا 40 درصد از میلیونرها از گروه خونی B هستند. بسیاری از مدیران و اشخاص سطح بالا در جهان گروه خونی B دارند همچنین این افراد شایسته نویسندگی ،روزنامه نگاری ،هنر و کارهای فکری هستند و می توانند مجری یک برنامه تلویزیونی، یک بازیکن گلف و آرایشگر خوبی باشند.
افراد این گروه دارای تعادل چشمگیر و هماهنگی اعمال بدن هستند. انرژی های مختلفی که در بدن آنها وجود دارد موافق و موازی هم می باشند و به همین جهت این افراد کمتر دچار بیماری می شوند. خواص گروه خونی B داشتن زندگی منظم و آرام است.

گروه AB فارغ از مراقبت وبی نیاز از توجه
حدود4%مردم گروه خونی AB+ و1%گروه خونی AB- دارند
خصوصیات :
اجتماعی، سخت گیر نیستند، غمخوار ودلسوز، دیپلماتیک، اهل گشت وگذار، خلاق، غیر قابل پیش بینی، هنرمند، انعطاف پذیر، ترشرو ودرخود! مخلوطی از تضادها، خجالتی در مقابل بعضی ها بی باک و گستاخ, غیر قابل پیش بینی است وگاهی ظاهرا بسیار آرام وخونسردبه نظر می رسند. قدرت خلاقه زیادی دارند، توانا در پیدا کردن مشکلات ودور زدن آنها، علاقه مند به محیط شهری، به آسانی خسته می شوند. به نظر می رسد که هر کاری که انجام می دهند از روی اجبار است. هرگزکاری را برای قدردانی انجام نمی دهند. اسرار آمیز بنظر می رسند. در فعالیتهای اجتماعی می توانند هماهنگ ظاهر شوند. علاقه مند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی هم برای این کار نمی کنند. افرادی منطقی، حسابگر، با اراده، رازدار، خویشتندار و کم حرف هستند. نمی شود به آسانی دست آنان را خواند. آنان عمدتا محافظه کار هستند و باطنا کمتر گذشت دارند.
وجه مشخصه این گروه همراه شدن خواصگروه A وB با هم است. قابلیت تغییر شرایط بدنی با تغییر یافتن عوامل خارجی را داشته، دستگاه هاضمه حساس و ضعیفی دارند. سیستم دفاعی آنها مقاومت کمی دارد و می توانند با استفاده از ورزش به استرس ها و ناراحتی های محیطی پاسخ دهند. خلاقیت در این افراد وجود دارد. آنها در همان مراحل اولیه استرس به آن جواب می دهند و آن را از سر می گذرانند. در افراد این گروهعشق به معنای واقعی وجود دارد. این افراد ، مهربان خوش خلق، خلیق و آرام هستند. میل به نصیحت کردن و راهنمایی مردم در آنها زیاد است و بسیاری از آنها هر کاری از دست شان برمی آید برای کمک به دیگران انجام می دهند. سیستم دفاعی آنها ضعیف بوده و در برابر میکروب ها و ویروس ها از خود مقاومت زیادی بروز نمی دهند. افراد گروه AB به خاطر حسن نیت فراوان و خوش قلبی ، همیشه خیر و خوبی مردم را می خواهند و همه را به صلح و آرامش دعوت می کنند. بسیاری از درمانگرها و کسانی که روی انرژی درمانی کار می کنند دارای گروه خونی AB می باشند
اگر عصبانی شوند براحتی کسی را نمی بخشند. چنین افرادی برای مدیریت، قضاوت، نمایندگی ، کارمندی و کارفرمایی، هر دو مناسب هستند.بسیاری از آنها نیز ویژگی های لازم برای معلم بودن و تدریس را دارند.

 

 

 

      منبع : http://www.bia2clubs.com/medical-miscellaneous/23943-a.html

                                           نویسنده : زاهد فیضی


.: Weblog psychology personality :.